Levandulová mánie

Milujeme levanduli. Kdo by ji také neměl rád? Bylinku, která má tak nezaměnitelnou vůni… Nejenže si ji pěstujeme a v létě se kocháme jejími rozkvetlými bochánky a čicháme její vůni, která se line do oken zejména při soumraku. Ale sklízíme ji, sušíme a vyrábíme z ní mnoho praktických i ozdobných věcí.

9e529a7f2e431a4e00d86789501dbd1eZaprvé: samozřejmě ji sušíme na mýdla. Levandulové kvítky obsahuje náš Provensálský vánek, úžasné levandulové mýdlo v té nejčistší podobě. Čistá levandulová esence, která je při mytí naprosto dokonalá. Květy macerujeme v oleji, a ten pak přidáváme do olejové směsi, a zároveň používáme květy na zdobení.

Dále levanduli sušíme na čaj. Není tak používaná jako jiné zahradní květiny, ale dává čaji vynikající chuť a skvěle působí na nervy a jako zklidňující prostředek na spaní. Sbíráme mnoho bylinek a vyrábíme několik druhů čajů, levanduli dáváme do čaje na běžné pití (kam dáváme listy jahodníku, maliníku, ostružiníku, měsíček, mátu, meduňku) – do směsi jí dáváme zhruba hrstičku.

20f81b24e954077501e337e1ba22759bSamozřejmě ji dáváme i do vázičky na stůl a do kytičky, kterou si uvazujeme na kliku od toalety, do koupelny i do ložnice. Levandule se nám líbí, má úžasnou barvu a ta vůně prostě je nej… Prodáváme je i v našem kamenném obchůdku Almara-shop.cz – ne všichni mají možnost si levanduli sami vypěstovat.

No a v neposlední řadě jsme se – letos poprvé – pustili do výroby levandulového sirupu. Lákalo nás to už déle, ale mysleli jsme si, že je výroba složitá, ale opak je pravdou. Postup je jednoduchý, recept také a výsledkem je velká dobrota.

Zde je recept, který jsme vyzkoušeli a jsme z něj nadšeni. Použili jsme zdravější třtinový cukr, takže sirup je hnědý, ale nám to vůbec nevadí 🙂

10 lžic levandulových květů

3000 ml vody

2 kg třtinového cukru

1 citron

40 g kyseliny citronové

Použili jsme sušenou levanduli, takže jsme museli použít metodu za tepla, aby se bylinky vůbec mohly ve vodě macerovat. Natrhané stonky s květy jsme obrali a použili jsme pouze kvítky. Je to docela těžká práce, pár stonků nám samozřejmě ve směsi zůstalo, ale snažili jsme se jich tam nechat co nejméně :).

DSC_3641Květy jsme nasypali do hrnce a zalili 3 litry vroucí vody. Přidali jsme kyselinu citronovou a na plátky nakrájený umytý celý citron. Pokud byste použili čerstvé květy, zalili byste levanduli vodou studenou. Směs jsme nechali pod pokličkou do druhého dne.

Druhý den jsme směs přecedili do většího hrnce a do čistého výluhu přidali 2 kg cukru. Někdo dává cukru stejné množství jako vody, ale my jsme nechtěli mít sirup úplně tuhý a chtěli jsme myslet i na kalorie 🙂 Nechali jsme směs projít mírným varem a pak jsme ji nalili do vymytých lahví. 

Sirup je krásně karamelový a chuť je výborná. Nejlépe chutná s čistou vodou, lze přidat ale i do čaje nebo do jiných studených či teplých nápojů. 

Co vy? Už jste taky sirup z levandule vyzkoušeli? A co váš vztah k levanduli obecně?

– Veronika

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s