Problematika palmového oleje

Reakce na dotazy některých zákazníků ohledně palmového oleje.

Almara Soap image Smyslny cedr

PROBLÉM S PALMOU

Pokud je člověk trochu informovaný v otázce ekologie, jistě ví, že palmový olej – a jeho výroba především – je surovina s velmi špatnou pověstí. V potravinách se považuje za látku z výživového hlediska zbytečnou, ne-li škodlivou, přesto je kvůli mnohaúčelnosti a nízké ceně jeho spotřeba a použití obrovské. Proto se palmy olejné pěstují na obřích plantážích, kvůli nimž jsou káceny původní porosty, což vede nejen k narušení přirozeného místního, ale i globálního ekosystému, životního prostředí pro mnoho živočišných druhů atd. Nejjednodušším řešením se zdá nekupovat a bojkotovat výrobky, které palmový olej obsahují. Vedou nás k tomu v současné době v dost masovém měřítku díky velké mediální antikampani i mnohé firmy, které hromadně deklarují, že palmový olej nebudou používat.

Když je člověk ovšem informovanější o trochu víc, ví také, že existují i udržitelné plantáže, které původní habitat zvířatům neničí. Produkce probíhá šetrným způsobem, nedochází k devastaci životního prostředí, naopak je původní vegetace obnovována, jelikož se nejedná o monokultury palmy olejné, ale je mezi ni vysazována řada místních rostlin. Zvířata zde mohou celkem klidně žít, jelikož strom palmy plodí okolo 20 let. Olej z takovéto produkce je vlastně surovinou, jejíhož používání se není třeba z ekologického hlediska obávat.

Samozřejmě v potravinách je užití oleje sporné, i když zde je otázka, nakolik je olej z palem horší než třeba slunečnicový, jak prokazují mnohé vědecké testy. Určitě ale lze použít tradičnější suroviny jako máslo nebo jiné zdravější a hodnotnější oleje, případně změnit recept.

PALMOVÝ OLEJ V MÝDLECH

Tak tomu ale není u výroby mýdel. Palmový olej sám o sobě nemá nijak extra výživnou hodnotu, co se týče účinků na pokožku, nicméně spolu s kokosovým olejem patří k základním surovinám, z nichž se mýdlo vyrábí a které má splňovat základní požadavky: být pevné, trvanlivé, čisticí a pěnivé.

downloadKokosový olej zajišťuje pěnivost, mycí účinky a tvrdost. Palmový olej trvanlivost a tvrdost. Samozřejmě se dá vyrobit mýdlo třeba jen z olivového oleje, ale vezměte si cenu obou olejů – a vypočtěte si, o kolik více by finální produkt musel stát. Nehledě na to, že olivové mýdlo musí zrát několik měsíců, v podstatě nepění, nečistí, lehce se rozmočí atd. Mýdlo pouze z kokosového oleje by zase na vaši pokožku působilo asi jako mycí prostředek na nádobí – totálně by vás vysušilo. Většina jiných rostlinných olejů se nedá použít více jak třeba v 10% množství, protože mají krátkou trvanlivost, mýdlo by bylo měkké, hned by se rozmočilo, nebo naopak by se nedalo vůbec vyrobit (oleje by nikdy neztuhly atd.)… Jedinou alternativou palmového oleje je tedy buď složitě nakombinovat recepturu z jiných olejů, které by mělo pochybné kvality, anebo použít živočišný tuk – hovězí lůj či vepřové sádlo. A otázka nastává: kupovali byste si mýdlo s hovězím lojem? A nebo naopak mýdlo zcela rostlinné, které by stálo třeba okolo 200 Kč? Případně celokokosové, které by mělo účinky stejně jako mycí gely a mýdla ze supermarketů, které si nechcete kupovat právě kvůli tomu, že extrémně vysušují a poškozují pokožku?

PalmFruitSkloubit dohromady příznivou cenu suroviny a její „výkon“ ve finálním produktu bez palmového oleje tak, aby mýdlo bylo vůbec prodejné v zemi, kde na alternativy drahých mýdel z drogerií zatím zákazníci nejsou moc zvyklí, je podle našeho názoru nemožné.

Samozřejmě jsou výrobci, kteří mýdla bez palmového oleje vyrábějí. Avšak pokud by jejich složení logicky mělo být několikanásobně hodnotnější, není možné, aby finální kostka mýdla stála stejně jako mýdlo s palmovým olejem. Taková mýdla by měla být naopak velmi luxusní a drahá. Na druhou stranu máme osobní zkušenosti s několika mýdly vyrobenými pouze s kokosovým olejem a opravdu jsme si doslova na vlastní kůži vyzkoušeli, že taková mýdla nám nevyhovují.

EKOLOGICKÉ ALTERNATIVY PALMOVÉHO OLEJE

Vraťme se ale závěrem k ekologickým alternativám palmového oleje. Pokud umíte anglicky, koukněte se na stránky a videa RSPO – Roundtable of Sustainable Palm Oil, organizace či seskupení, které má jako slogan heslo „transformujeme trh tak, aby udržitelný palmový olej byl norma“ – link zde. Problematika je tu moc pěkně vysvětlená. Udržitelné zdroje produkují palmový olej, který je v podstatě neškodný. Kdyby se naopak měl palmový olej zcela vyloučit a plantáže zrušit, musela by se najít jeho alternativa, která by opět způsobila kolotoč devastace přírody. Velmi pěkný článek je i od zakladatele a ředitele Country Life viz zde. Komu jinému už věřit?

klimaschutzprojekt-papua-neuguinea-7141-4

Není tedy lepším řešením než zarputilým, mnohdy až hysterickým odmítáním palmového oleje jako takového a produktům z něj spíš podpora udržitelných verzí, aby se opravdu nakonec onen certifikovaný udržitelný palmový olej stal běžně dostupnou normou?

Náš přístup k životu je velmi ekologický, vše děláme s ohledem na přírodu a na zvířata, která milujeme a ctíme. Proto nás i mrzí, že se na nás – stejně jako na mnohé mýdlaře, které máme rádi, snáší v poslední době dost neopodstatněná vlna kritiky, zapříčíněná mediálním šílenstvím a mnohdy hlavně nevědomostí a neznalostí problematiky okolo palmového oleje jako takového. Je to jako s éčky. Je jednoduché podívat se na produkt a říct: “Odmítám jej, obsahuje éčka” – i když se třeba jedná o kyselinu citronovou, vitaminy nebo třeba přírodní barviva. Stejně tak otázka palmového oleje nemá jen jednu odpověď, a proto doporučujeme nejdříve se před nějakou kritikou a odmítáním produktů pečlivěji informovat.

Co si myslíte o celé této problematice vy? Řešíte, jestli mýdlo, které si kupujete, je z palmového oleje, nebo nikoli?

Advertisements

One thought on “Problematika palmového oleje

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s